Praktykom sieci Biedronka mówię dość!
Dzisiaj poskarżymy się sami..
Biedronka pod lupą UOKiK a także i naszej gazety.
Jakiś czas temu w mediach pojawiła się informacja, iż owa sieć została zagrożona karą 5 mld zł na wskutek postępowania prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Mnie osobiście i jako dziennikarza od jakiegoś czasu interesowała ta sporawa zwłaszcza, że dość często wpadałem w „pułapki promocyjne” tej sieci i często też kolejka przed kasą była wstrzymywana w celu wyjaśnienia sprawy nienaliczonego rabatu.
Dziś też spotkała mnie taka sytuacja, gdzie… robiłem zakupy w sklepie „Biedronka” przy ul. Piołunowej we Wrocławiu i też w dniu tym była ogłoszona promocja na kiełbasę śląską – mega paka z firmy Kraina Wędlin.
W miejscu gdzie były powieszone ulotki o tej promocji były dostępne kiełbasy, której to skuszony promocją wziąłem dwa opakowania.
Jak się okazało przy kasie na owe produkty nie został naliczony rabat, gdyż po za tym, że była to kiełbasa śląska oraz mega paka to jednak był inny producent.
Przy próbie wyjaśnienia nieporozumienia okazało się, że produkty z promocji nie były wystawione pod szyldami reklamowymi a jedynie schowane za kartonem z kiełbasą firmy „Morliny”.
Kierowniczka tłumaczyła, że to wina klientów, którzy mieli tak towar przełożyć.
Odmówiła także przyjęcia zwrotu towaru tłumacząc się regulaminem sieci mimo, iż towar ten nie opuścił terenu sklepu. W mojej ocenie zostałem wprowadzony w błąd a transakcję takową można uznać za zawarcie umowy pod wpływem błędu.
Sytuację ową zgłosiłem do UOKiK a także zwróciłem się z zapytaniem jak zakończyły się ostatnie postępowania wobec tejże sieci.
Zaznaczyłem także, iż wewnętrzne przepisy sieci winny być przeanalizowane pod kątem prawa konsumenckiego.
Czy zakupiony towar spożywczy tak jak w powyższym opisanym przypadku, nie otwarty pozostający po za chłodnią zaledwie kilkanaście minut a przede wszystkim zakupiony na wskutek umiejscowienia produktu w miejscu teoretycznie objętego promocją nie może zostać zwrócony?
Link do regulaminu – zwrotów towarów.
Chcąc porównać zasady zwrotów w innych sieciach, wysłaliśmy zapytania do kilku z nich o treści:
– czy możliwy jest zwrot artykułów spożywczych w sytuacji gdy klient nie opuści sklepu oraz gdy kwestionuje cenę jaką uiścił za towar przy kasie?
Odpowiedź sieci ALDI:
W ALDI przykładamy niezwykle dużą wagę do dbałości o bezpieczeństwo naszych klientów, dlatego w sklepach naszej sieci możliwy jest jedynie zwrot towarów przemysłowych. Zgodnie z zasadami ALDI zwrotom nie podlegają: artykuły spożywcze, alkohol, papierosy, akumulatory, baterie, żarówki oraz rośliny.
Klienci sklepów sieci ALDI mają prawo dokonać zwrotu towaru przemysłowego, który jest pełnowartościowy i nie noszący znamion użytkowania w ciągu 30 dni od daty zakupu produktu. Zwrotu towaru można dokonać w dowolnym sklepie ALDI na terenie Polski. Dokonanie zwrotu możliwe jest w razie łącznego spełnienia następujących warunków: Po przyjęciu zwrotu produktu, klient otrzymuje zwrot zapłaconej ceny widniejącej na przedłożonym dowodzie zakupu w gotówce. Klienci naszych sklepów mają również prawo do ubiegania się o zwrot gotówki w przypadku nieprawidłowego naliczenia ceny produktu. W takim przypadku po zgłoszeniu do sprzedawcy, klient otrzymuje wypłatę różnicy pomiędzy kwotą zapłaconą przez klienta, a rzeczywistą ceną towaru. Szczegółowe informacje na temat polityki zwrotów w sieci sklepów ALDI znaleźć można na stronie: https://www.aldi.pl/informacje-dla-klienta/polityka%20zwrot%C3%B3w%20i%20reklamacji.html
|
Odpowiedź sieci KAUFLAND:
Dzień dobry,
dziękujemy za nadesłane pytanie. Klienci mają prawo zwrócić pełnowartościowe towary zakupione w naszych sklepach w ciągu 3 miesięcy od daty ich zakupu, niezależnie od przyczyny zwrotu. Ten jest możliwy pod warunkiem, że zwracany towar jest kompletny, w oryginalnym, nieuszkodzonym opakowaniu oraz nie zawiera śladów ubytku zawartości opakowania lub towaru. W przypadku produktów spożywczych zwrotu można dokonać najpóźniej jeden dzień przed końcem terminu przydatności do spożycia i przy zachowaniu wcześniej wymienionych warunków. Szczegółowy regulamin zwrotów dostępny jest pod adresem: https://media.kaufland.com/images/PPIM/AP_MarketingDocument/pol/37/95/Asset_1923795.pdf Pozdrawiamy |
Odpowiedź sieci LIDL:
Dzień dobry Panie Redaktorze,
w odpowiedzi na Pana pytanie chcielibyśmy poinformować, iż zawsze dążymy do tego aby zakupy w sklepach Lidl Polska były komfortowym doświadczeniem dla klientów. Każdego dnia oferujemy im wysokiej jakości produkty w atrakcyjnych, niskich cenach, wyprodukowane w zrównoważony sposób. Klient zawsze ma możliwość zwrócenia się do pracowników sklepu gdy ma jakiekolwiek wątpliwości dotyczące ceny danego towaru. Pracownicy każdorazowo rozpatrują takie sytuacje indywidualnie. W przypadku ewentualnych rozbieżności różnica ceny jest oczywiście zwracana klientowi. Jeżeli chodzi o zasady zwrotów, dla artykułów przemysłowych są one dostępne w sklepach oraz opublikowane na naszej stronie: https://www.lidl.pl/informacje-dla-klienta/informacje-prawne/zasady-zwrotu-artykulow-przemyslowych. Odnosząc się natomiast do artykułów spożywczych, ze względu na bezpieczeństwo żywieniowe rozpatrujemy indywidualnie każdą sytuację bezpośrednio w sklepie lub za pośrednictwem Portalu Obsługi Klienta, zawsze z troską o dobro klienta i na podstawie obowiązujących przepisów prawa.
Dziękujemy za przesłane zapytanie.
Z poważaniem Lidl Polska
|
My zaś czekamy na Państwa sprawy poprzez zakładkę kontakt lub bezpośrednio pod dyżurnym telefonem: 533 666 911.
SKARGA.COM