Petycja do Sejmików Wojewódzkich
Cel Petycji
Już uchwalone Uchwały Antysmogowe (Krakowska, Małopolska, Śląska) pokazują, iż Sejmiki Wojewódzkie – mocno dopingowane przez lobby gazowe działające pod płaszczykiem organizacji ekologicznych i przy braku odpowiedniej wiedzy z zakresu kosztów ogrzewnictwa indywidualnego – narzucają mieszkańcom rozwiązania w wyniku których węgiel może podrożeć do 50%, a ceny kotłów węglowych wzrosną nawet 8-krotnie. Problem ten dotknie ponad 3,5 mln gospodarstw domowych ogrzewających się paliwami węglowymi.
Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych województwach Sejmiki, będą kopiować nietrafione rozwiązania z województw, w których Uchwały Antysmogowe już wprowadzono.
Dlatego koniecznie podpisz petycję:
NIE dla SMOGU – TAK dla WĘGLA
Petycję kierujemy do wszystkich Sejmików Wojewódzkich – tam gdzie Uchwały Antysmogowe już obowiązują domagamy się ich korekty, w pozostałych województwach żądamy rozwiązań będących realnym kompromisem uwzględniającym poprawę jakości powietrza i realia ekonomiczne mieszkańców.
1. Skuteczne egzekwowanie zakazu spalania śmieci
Polskie prawo zakazuje spalania śmieci, jednak zakaz ten nie jest skutecznie egzekwowany. Szacuje się, że w kotłach przydomowych spala się rocznie około 1 mln ton śmieci, co skutkuje emisją niebezpiecznych, często rakotwórczych substancji do atmosfery.
W związku z tym, iż śmieci spalane są w kotłach węglowych, za emisję z ich spalania obwiniany jest węgiel. Dlatego ŻĄDAMY SKUTECZNEGO EGZEKWOWANIA ZAKAZU SPALANIA ŚMIECI
i podjęcia we wszystkich województwach działań edukacyjnych, szkoleniowych i informacyjnych na temat zakazu spalania śmieci.
2. Zakaz spalania mułu, flotu i węgla brunatnego w kotłach domowych
Pełni troski o zdrowie ludzkie i czystość powietrza domagamy się również WPROWADZENIA ZAKAZU SPALANIA MUŁU, FLOTU
i WĘGLA BRUNATNEGO – najbardziej emisyjnych paliw węglowych – w kotłach małej mocy. Paliwa te powinny być spalane wyłącznie w specjalnie do tego celu przystosowanych instalacjach przemysłowych.
3. Uwzględnienie elektrolitów w uchwałach antysmogowych
4. Dobry miał nie jest zły
Z niepopartych żadnymi badaniami powodów Sejmiki, nie rozumiejąc specyfiki sortymentowej wrzucają miały węglowe i muły do jednego worka. A przecież miał to tylko drobniejsza frakcja węgla. Coraz popularniejsze są nawet kotły 5 klasy
na miały węglowe. DLATEGO ŻĄDAMY OPRACOWANIA ZAPISÓW UCHWAŁ ANTYSMOGOWYCH, TAK ABY NIE ELIMINOWAŁY
Z UŻYCIA SORTYMENTU MIAŁOWEGO.
5. Kotły 3 klasy – są OK
6. Kotły zasypowe – są OK
Z jakiegoś powodu Sejmiki Wojewódzkie nie akceptują kotłów zasypowych, nawet gdy są to kotły 3, 4 lub 5 klasy, dopuszczają więc do użycia wyłącznie kotły z automatycznym podawaniem węgla. Nawet restrykcyjna Dyrektywa Unijna Ekoprojekt, dopuszcza zarówno kotły z automatycznym podawaniem paliwa (bardzo drogie w zakupie – ok 15 000 zł, ze względów technologicznych wymagające paliwa o niskiej spiekalności, którego na rynku jest mniej,
a więc paliwa relatywnie drogiego 800-950 zł/t), jak i kotły z ręcznym podawaniem paliwa (znacznie tańsze w zakupie – ok. 5 000 zł, zasilane powszechnie dostępnymi na rynku paliwami węglowymi w cenie 600-700 zł/t). Dlatego DOMAGAMY SIĘ ZAAKCEPTOWANIA W UCHWAŁACH ANTYSMGOWOCH TAKŻE KOTŁÓW Z RĘCZNYM PODAWANIEM PALIWA.
7. Wsparcie finansowe – jest niezbędne
Gdzie mogę podpisać petycję?
W zbieraniu podpisów pod petycją uczestniczą wszyscy członkowie Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla – 120 firm, niemal 350 składów węgla na terenie kraju (pełna lista punktów: http://polski-wegiel.pl/) oraz wiele innych wspierających petycję składów opału.
Petycję możesz podpisać także on-line
IZBA GOSPODARCZA SPRZEDAWCÓW POLSKIEGO WĘGLA
ul. Lompy 14, 40-955 Katowice
www.polski-wegiel.pl
info@polski-wegiel.pl
NIP: 634-281-48-03
Źródło informacji: http://polski-wegiel.pl/Projekty/sejmiki-tresc-petycji/
Opracował: Wojciech Krystosiak
Zostaw komentarz