Atak na wolność dziennikarską? – ciąg dalszy.

Lekko po ponad tygodniu wracamy do sprawy naszego dziennikarza Patryka Tomaszewskiego, któremu 22 stycznia 2019r, funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Policji Wydziału w Poznaniu  na wniosek  Lubelskiej Prokuratury, zatrzymali laptop oraz telefon komórkowy, w celu ustalenia informatora dziennikarza, który udostępnił informacje niejawne pochodzące z wewnątrz  policji.

 

Link do poprzedniego materiału:

Patryk-Tomaszewski2

 

PROKURATURA LUBELSKA ZATRZYMAŁA NOŚNIKI ZAWIERAJĄCE TAJEMNICĘ DZIENNIKARSKĄ!

 

Z najnowszych doniesień Patryka Tomaszewskiego wynika, że doszło do nieudanej próby włamania się do zatrzymanego jego telefonu oraz konta poczty elektronicznej „prawdopodobnie” przez organy państwowe.

 

52668768_264538407808404_43

 

Firma Apple poinformowała, że była próba zalogowania się  do zabezpieczonego telefonu.

Dziennikarz złożył już wniosek do Google i Apple o ustalenie położenia GPS jak również o numer IP komputera osoby, która próbowała się włamać.

Przypomnijmy, iż w sprawie zatrzymania rzeczy dziennikarza, adwokat już w pierwszych dniach po tym incydencie złożył zażalenie na czynności przeszukania. Przedmioty te zostały zabezpieczone w kopercie i do czasu rozpatrzenia wniosku  przez Sąd, czyli wydania decyzji o zwolnieniu dziennikarza z tajemnicy dziennikarskiej, nikt nie ma prawa dostępu do zawartości tej koperty.

W sprawie próby włamania do telefonu zabezpieczonego i poczty elektronicznej również został już złożony wniosek uzupełniający przez adwokata Michała Skwarzyńskiego do Sądu o zgłoszeniu próby dostania się do urządzenia .

Aleksandra Madej