SYTUACJA NA WOJNIE I NA NASZEJ GRANICY!

Wczoraj na przejściu granicznym w Przemyślu pojawiła się Marta Jastrzębska – dziennikarka i korrespondentka portalu „Skarga.com”.
Pomoc udzielaną uchodźcom oceniła bardzo pozytywnie i bez krytyki dla całej organizacji. Zwróciła uwagę, iż przyjezdni mogą skorzystać z bezpłatnego pożywienia, otrzymać odzież a nawet wózki dziecięce dla swoich pociech. Nie ukrywała wzruszenia i przygnębienia na widok wystraszonych ludzi wysiadającyh z autobusów i pociągów. Na pogardę niestety zasługuje fakt, iż po stronie ukraińskiej niektórzy znaleźli sobie łatwy sposób na krociowe zarobki proponując uchodźcom transport do granicy lub przez nią za kosmicznie wysokie ceny.
Zapraszamy do przeczytania wiadmości w skrócie o całym konflikcjie zbrojnym, które przygotowała dla nas Aleksandra Madej – dziennikarka z terenu wielkopolskiego.

24 lutego br. wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję na terytorium Ukrainy. Prezydent Rosji Władymir Putin zaprzeczając włodzom Ukrainy poinformował, że jest to specjalna operacja wojskowa mająca na celu ochronę ludnosci. Twierdzi, że wojska walcząz „neonazistami”, a stronie ukraińskiej zarzuciłwykorzystywanie cywilów jako żywych tarcz.Prezydent Władymyr Zełenski w swoim przemówieniu podkreślił, że jego kraj nigdy się nie podda. Podkreślił, że Rosja od dawna planowałaprzeprowadzenie inwazji ale ukraińskie siły zdołały złamać plany Rosjan.Apelował do rosyjskich żołnieży, żeby powiedzieli swoim dowódcą, że chcą żyć i nie chcą tutaj umierać.
Prezydent Polski Andrzej Duda odbył rozmowe z Wołodymyrem Zełenskim. Na Twitterze zapewnił,że Ukraina się nie podda nawet jeśli Rosjanie otoczą miasto Kijów. Zełenski mówi, że ma codziennie kontakt z prezydentem Polski.Państwa UE zgodziły się, że przyjmą uchodźców szybko i bez komplikacji. Komisja Europejska zaproponowała aby po raz pierwszy zastosować dyrektywyw związku z „masowym napływaniem” przesiedleńsców. Celem dyrektywy jest m.in. zapobieganie przeciążeniu organów odpowiedzialnych za udzielenie azylu.Dyrektywa powstała w wyniku toczącej się wojny w latach 90tych w byłej Jugosławi. Wszystkie kraje związkowe są gotowe do przyjęcia uchodźców.
Wicepremier UkrainyIryna Wereszczukpoinformowałao chwilowym zawieszeniu broni w obwodzie donieckim na czas ewakuacji ludności cywilnej. Korytarzehumanitarne zostałyutworzone z Mariupola nad Morzem Azowskim i połnocnego przedmieścia Wołnowachy.Jednocześnie apelowałado władz Rosji o zaniechaniu działań przez armię rosyjską, która wykorzystując zawieszenie broni przesuwałasię dalej.Ukraińcy oskarżają Rosję, że zawieszenie broni zostało przez nich złamane i ewakuacja ludności cywilnej została wstrzymana. Strona rosyjska kontynuowała ostrzałyi nie wypuściła żadnego auta ewakuacyjnego. Oba miasta od kilku dni znajdują się pod militarnąpresją nacierającej armii rosyjskiej. Miasto portowe znajduję się w pobliżu dawnej linii frontu miedzy prorosyjskimi separatystami ze wschodniejUkrainy a armią ukraińską. Zabranie miastpozwoliłoby wojskom rosyjskim na połączenie sił z jednostkami z Krymu i Donbasu.Zełenski rozczarowany decyzją NATO. Prezydent Ukrainy uważa, że same kraje NATO stworzyły narrację, że zamknięcie nieba nadUkrainą spowoduje bezpośrednią agresję na Sojusz Północnoatlantycki.Zwrócił się również do senatorów USA o zwiększenie sankcji wobec Rosji oraz o większą pomoc wojskową skierowaną do sił ukraińskich i błagał pracodawców, aby pomogli Ukrainie zdobyc wiecej samolotów, na których szkoleni byli ukraińscy piloci.


Licznik zebranej kwoty na opracowanie prawne sprawy:

Brakuje:

Zebrano:

Opracowanie sprawy przez biuro prawne

 • Jakie są przepisy
 • Kto jest stanowi
 • Odpowiedzialność
 • Szkodliwość
 • Kto może je zmienić

Prowadzenie sprawy - 100tys. zł

 • Złożenie pozwu
 • Założenie sprawy
 • Lobbing
 • Skierowanie sprawy do osób odpowiedzialnych (posłów, senatorów)
 • monitoring poczynań i referowanie

Opracowanie nowych przepisów - 50tys. zł

 • Opracowanie ustawy
 • Rozporządzenia zmieniające złe przepisy
 • Gotowiec dla rządu, posłów, senatorów oraz innych urzędników