Nasi dziennikarze skupią się teraz na najbardziej burzliwej w ostatnich czasach pracy straży miejskiej.
Będziemy tam, gdzie najczęściej funkcjonariusze wzbudzają Wasze zainteresowanie lub kontrowersje.
Zachęcamy Was do wspierania naszego portalu – gazety i naszych akcji.
Działajmy nie tylko z obowiązku ale też z pasji i w służbie społeczeństwu.
————————————————————————————————————————————————–
„Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”
W dniach od 24 lutego 2014r. do 01 marca 2014r. Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura Generalna, przy współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz Ofiar Przestępstw, już po raz 14-ty, organizuje „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”.
————————————————————————————————————————————————–
APEL DO DZIENNIKARZY
W związku z coraz liczniejszymi atakami funkcjonariuszy straży miejskich na dziennikarzy, apelujemy do osób zajmujących się tematyką pracy strażników, o zachowanie szczególnej ostrożności i zachowanie pewnych, niezmiennych zasad:
– zanim podejdziesz w pobliże funkcjonariusza, włącz każdy możliwy sprzęt audiowizualny
– wskazane jest, żeby twoja praca była nagrywana w sposób ciągły, nie tylko przez Ciebie ale i też przez osobę, która może być w Twoim towarzystwie
– pojazd swój zostaw w odległości umożliwiającej nagrywanie Ciebie przez rejestrator jazdy oraz szybki powrót do niego
– nagrywanie zakończ dopiero po odjechaniu z miejsca w którym prowadziłeś prace dziennikarskie
– zanim dojdziesz do funkcjonariusza w samochodzie nagraj rejestracje pojazdu ( jest to bardziej istotne niż numer boczny ), zwróć też uwagę na numer służbowy znajdujący się na odznace
– zwróć uwagę czy w pobliżu znajdują się kamery przemysłowe np. na skrzyżowaniach, sklepach, bankomatach, urzędach, parkingach itp..
– jeżeli Twoja praca będzie prowadzona na terenie dużej aglomeracji, o swoim przyjeździe powiadom kogoś z kolegów lokalnych mediów
– nie podnoś przedmiotów opuszczonych przez funkcjonariusza
– akumulatory kamer czy aparatów oznacz w sposób charakterystyczny
– jeżeli funkcjonariusze nie mają kamizelek odblaskowych – załóż takową sam na siebie
– jeżeli funkcjonariusze mają kamizelki odblaskowe – Ty nie zakładaj, najwyżej powieś na szyi legitymację prasową
– jeżeli dojdzie do naruszenia nietykalności cielesnej lub podjęcia nieuzasadnionej interwencji wobec Ciebie niezwłocznie powiadom o tym policję a następnie przełożonego lub kolegów
– ujawnionie przez Was wykroczenia funkcjonariuszy zgłaszajcie do KMP Wydziału Ruchu Drogowego, dołączajcie materiał dowodowy na płytach CD w możliwie jak najbardziej popularnym plikach multimedialnych.
Za przykład prawidłowego materiału może posłużyć praca naszego kolegi Emila :
Przy czym należałoby zwrócić uwagę, iż ujawnia on nie tylko wykroczenie ale i przekroczenie uprawnień ze strony funkcjonariusza w postaci zaniechania czynności służbowych wobec osoby podejrzanej o popełnienie wykroczenia .
Zgodnie z treścią artykułu 231 KK funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jest to tzw. przestępstwo urzędnicze. ( więcej w aktach prawnych skarga.com )
Co to jest naruszenie nietykalności cielesnej ? – odsyłamy do biuletynu prawnego:
http://www.biuletyn-prawny.pl/naruszenie-nietykalnosci-cielesnej-17.html
www.skarga.com
————————————————————————————————————————————————–
Nadinterpretacja prawa ?
Okazuje się, że nagrywanie pracy służb miejskich może niektórym przeszkadzać.
Zamiast „świecić przykładem” i pokazać zasadność oraz poprawność swojej pracy opłacanej z kieszeni podatników gdyż lepiej byłoby . . . zobaczcie sami – (kliknij obrazek nad artykułem).
Dziennikarz „skarga.com” oraz członek „stowarzyszenia prawo na drodze” zostaje oskarżony o dwa wykroczenia tj. niewylegitymowanie się oraz utrudnianie czynności służbowych. Będziemy się temu przyglądać, gdyż naszym zdaniem jest nieco inaczej. Informujemy iż, obecnie składane jest zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy SM.
————————————————————————————————————————————————–
Przyszedł ZAiKS do fryzjera . . .
Zdawałoby się, że to żart ale. . . ? niestety nie . . .
Do jednego z Wałbrzyskich fryzjerów przyszedł z kontrolą ZAiKS (Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych ), próbując właścicielowi zakładu nałożyć karę za odtwarzanie muzyki na jego terenie a co przez co rozumie jej rozpowszechnianie. Zdaniem ZAiKSU właściciel odtwarzając utwory uzyskuje w ten sposób dochód ( nie precyzuje czy dodatkowy i czy w sposób stały ), podaje także, iż w ciągu roku dochodzi do ok. kilkunastu sporów, których finał znajduje miejsce na sali sądowej naddatek w większości przypadków z wyrokami na korzyść stowarzyszenia. Należałoby wnioskować, iż część spraw zostaje wygranych przez pozwanych niezgadzających się z roszczeniami ZAiKSU. Niestety organizacja ta, drogę postępowania sądowego ma dość uproszczoną gdyż oskarżeniem zajmuje się policja i prokuratura a konsekwencje przegranej sprawy przez pozwanego a dokładnie oskarżonego są bardziej dotkliwe dla osoby posądzonej o przestępstwo, ZAiKS porażki raczej nie odczuje poza najwyżej urażoną ambicją i mniejszego wpływu do kasy za brak składek. Za postępowania w tych i podobnych sprawach zapłaci natomiast społeczeństwo. Właściciel lokalu fryzjerskiego nie składa jednak rękawic i zapowiada batalię w swojej obronie. Obecnie zbiera podpisy i oświadczenia od swoich klientów o tym, że poza dźwiękiem nożyczek, nie słyszą niczego innego. Ciekawe co na to ZPAV (Związek Producentów Audio-Video), który zapewne chciałby szybko zapomnieć o ogromnej porażce z w walce z wrocławskim portalem „OdSIebie.com” (Wyrok Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieścia, II Wydział Karny, z dnia 6 marca 2012 r., sygn. akt II K 1331/10 oraz Sądu Okręgowego we Wrocławiu Odwoławczego, IV Wydział Odwoławczy z dnia 6 lutego 2013 r. dot. tej samej sprawy uniewinniającej administratorów i właścicieli w/w strony.
Oprócz ZAiKS-u i ZPAV-u, jest jeszcze dwanaście podobnych temu organizacji i opłacanie składek jednej z nich nie wyklucza obowiązku wnoszenia opłat pozostałym.
Źródło informacji:
http://www.prw.pl/articles/view/32313/muzyka-tylko-dla-personelu
oraz oczywiście www.skarga.com