WROCŁAW: Straż Miejska pod lupą Rady.

CAM01445

Po ostatniej emisji programu „Emil łowca fotoradarów”  na kanale TVN Turbo znów zrobiło się głośno wokół Wrocławskiej Straży Miejskiej. SKARGA.COM opisywała wcześniej nagminne „nękanie” opiekuna środowiskowego zajmującego się osobami starszymi i psychicznie horymi, który mimo udokumentowanego pozwolenia na poruszanie się samochodem w celach służbowych w obrębie ulicy Szewskiej, notorycznie był zatrzymywany przez strażników, którzy wmawiali mu przeróżne wykroczenia.  Jedno z takich zajść, które udokumentował rejestratorem samochodowym , zmniejszyło zapędy strażników i dzięki temu unikną problemów z wymiarem sprawiedliwości. Po publikacji takiego nagrania na kanale  youtube, jego historią zainteresował się Emil Rau, który specjalnie przyjechał „incognito” do Wrocławia aby zbadać sprawę i w końcu nakręcić o tym program. W rezultacie po ostatniej – marcowej emisji odcinka (sezon II odc. 12 „Emil łowca fotoradarów ), sprawą zainteresowała się Radna pani Urszula Mrozowska (Komitet Rafała Dutkiewicza z Platformą) sprawująca  rządy we Wrocławiu już czwartą kadencję. Wykazując głębokie zaniepokojenie wizerunkiem miasta, zaprosiła na rozmowę samego pokrzywdzonego, który przedstawił historię kontaktów ze Strażą Miejską.  W rozmowie trwającej prawie dwie godziny, Radna zadeklarowała rozmowę z Prezydentem Miasta oraz Komendantem Straży Miejskiej. Podkreśliła też, że  służby powołane do niesienia pomocy mieszkańcom nie powinny działać na ich szkodę. Sam wynik uniewinniających wyroków sądowych, które były prowadzone przeciwko temu pracownikowi opieki, mówi o braku zasadności działania strażników, którzy w rzeczy samej nie ponoszą konsekwencji ani prawnych ani finansowych. Po wielu publikacjach prasowych, artykułów, filmów i dyskusji na forach internetowych widać rosnący brak zaufania do władz państwowych.

Liczby i statystki także nie pozostawiają złudzeń czym zajmują się straże.

W 2014 r. we Wrocławiu zatrudnionych było 353 strażników na których wynagrodzenia wydano 16.137.130 zł, wynika z tego więc, że średnia miesięczna zarobków funkcjonariusza to prawie 3.810 zł brutto. Wynagrodzenia wraz z pochodnymi stanowią 83% głównych składowych  funkcjonowania straży miejskiej. Przychody z grzywien wyniosły 4.654.673 zł z czego 2.351.858 zł z samych fotoradarów , tj. lekko ponad 50% wszystkich przychodów z mandatów. Podobnym zainteresowaniem wykazał się także polityk z wrocławskiej lewicy, Radny i działacz SLD – Dominik Kłosowski, który na swojej pierwszej sesji zajął stanowisko przeciwko ustalonej wysokiej kwocie pobieranej za usunięcie pojazdu przez straż miejską. Na rok 2015 wysokość owych opłat pozostaje bez zmian, tj. za pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t:   za usunięcie – 440 zł i  za każdą dobę przechowywania – 33 zł. Należy jednak zwrócić uwagę, że każde holowanie pojazdu rozpoczyna dobę przechowywania i dodatkowo dochodzi grzywna oscylująca w granicach 100 zł, cała więc taka nieprzyjemna przygoda kosztuje kierowcę zabranego z ulicy pojazdu 573 zł !

CAM01450 Krzysztof Rudkiewicz podczas rozmowy z Radną Urszulą Mrozowską

Radna przypomina, iż miejscy politycy są do dyspozycji mieszkańców w każdą środę i czwartek między godziną 15 a 17  w ratuszu przy ul. Sukiennice 9, pok. 204 oraz 205.

My zaś czekamy na Państwa sprawy poprzez zakładkę kontakt lub bezpośrednio pod dyżurnym telefonem: 533 666 911.

SKARGA.COM