SYTUACJA NA WOJNIE I NA NASZEJ GRANICY!

Wczoraj na przejściu granicznym w Przemyślu pojawiła się Marta Jastrzębska – dziennikarka i korespondentka portalu „Skarga.com”.
Pomoc udzielaną uchodźcom oceniła bardzo pozytywnie i bez krytyki dla całej organizacji. Zwróciła uwagę, iż przyjezdni mogą skorzystać z bezpłatnego pożywienia, otrzymać odzież a nawet wózki dziecięce dla swoich pociech. Nie ukrywała wzruszenia i przygnębienia na widok wystraszonych ludzi wysiadających z autobusów i pociągów. Na pogardę niestety zasługuje fakt, iż po stronie ukraińskiej niektórzy znaleźli sobie łatwy sposób na krociowe zarobki proponując uchodźcom transport do granicy lub przez nią za kosmicznie wysokie ceny.

Na kanale MG-J relacja poniżej:


Zapraszamy do przeczytania wiadomości w skrócie o całym konflikcie zbrojnym, które przygotowała dla nas Aleksandra Madej – dziennikarka z terenu wielkopolskiego.

Świat zalały informacje o natarciu armii rosyjskiej na Ukrainę. Media na całym świecie poinformowały o ataku wojsk rosyjskich.  Codziennie informują o sytuacji jaka panuje na Ukrainie. Z mediów polskich i zagranicznych ale i z samej telewizji Ukraińskiej, (największe kanały telewizyjne z Ukrainy połączyły się. Zjednoczyły się i codziennie wspólnie nadają dla swoich rodaków), możemy się dowiedzieć, że:

24 lutego br. wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję na terytorium Ukrainy. Prezydent Rosji Władymir Putin poinformował, że jest to specjalna operacja wojskowa mająca na celu ochronę ludności. Twierdzi, że wojska walczą z „neonazistami”, a stronie ukraińskiej zarzucił wykorzystywanie cywilów jako żywych tarcz.

Prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim przemówieniu podkreślił, że jego kraj nigdy się nie podda. Podkreślił, że Rosja od dawna planowała przeprowadzenie inwazji ale ukraińskie siły zdołały złamać plany Rosjan. Apelował do rosyjskich żołnierzy, żeby powiedzieli swoim dowódcom, że chcą żyć i nie chcą tutaj umierać.

Prezydent Polski Andrzej Duda odbył rozmowę z Wołodymyrem Zełenskim. Na Twitterze zapewnił, że Ukraina się nie podda nawet jeśli Rosjanie otoczą miasto Kijów. Zełenski mówi, że ma codziennie kontakt z prezydentem Polski.

Państwa UE zgodziły się, że przyjmą uchodźców szybko i bez komplikacji. Komisja Europejska zaproponowała aby po raz pierwszy zastosować dyrektywy w związku z „masowym napływaniem” przesiedleńców. Celem dyrektywy jest m.in. zapobieganie przeciążeniu organów odpowiedzialnych za udzielenie azylu. Dyrektywa powstała w wyniku toczącej się wojny w latach 90tych w byłej Jugosławii. Wszystkie kraje związkowe są gotowe do przyjęcia uchodźców.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała o chwilowym zawieszeniu broni w obwodzie donieckim na czas ewakuacji ludności cywilnej. Korytarze humanitarne zostały utworzone z Mariupola nad Morzem Azowskim i północnego przedmieścia Wołnowachy. Jednocześnie apelowała do władz Rosji o zaniechaniu działań przez armię rosyjską, która wykorzystując zawieszenie broni przesuwała się dalej.

Ukraińcy oskarżają Rosję, że zawieszenie broni zostało przez nich złamane i ewakuacja ludności cywilnej została wstrzymana. Strona rosyjska kontynuowała ostrzały i nie wypuściła żadnego auta ewakuacyjnego. Oba miasta od kilku dni znajdują się pod militarną presją nacierającej armii rosyjskiej. Miasto portowe znajduję się w pobliżu dawnej linii frontu miedzy prorosyjskimi separatystami ze wschodniej Ukrainy, a armią ukraińską. Zabranie miast pozwoliłoby wojskom rosyjskim na połączenie sił z jednostkami z Krymu i Donbasu.

Zełenski rozczarowany decyzją NATO. Prezydent Ukrainy uważa, że same kraje NATO stworzyły narrację, że zamknięcie nieba nad Ukrainą spowoduje bezpośrednią agresję na Sojusz Północnoatlantycki. Zwrócił się również do senatorów USA o zwiększenie sankcji wobec Rosji oraz o większą pomoc wojskową skierowaną do sił ukraińskich i błagał aby pomoc Ukrainie zdobyć więcej samolotów, na których szkoleni byli ukraińscy piloci.

Kolumna wojsk rosyjskich kierująca się na Irpień koło Kijowa została rozbita. Z Irpienia na sobotę był zaplanowany wyjazd pociągów ewakuacyjnych, który blokował rosyjskim wojskom drogę do Kijowa i był miejscem ciężkich walk i ataków. Tory zostały zbombardowane, zniszczone przez Rosjan, a ewakuacja odbyła się autobusami.

Prezydent Putin na spotkaniu z kobietami pilotami rosyjskich przewodników lotniczych powiedział, że Rosja uzna za uczestnika konfliktu zbrojnego każdy kraj, który spróbuje wprowadzić strefę zakazu lotów nad terytorium Ukrainy. Jednocześnie porównywał obowiązujące sankcje do wypowiedzenia Rosji wojny.

Pod Kijowem toczą się zacięte walki. W bardzo ciężkiej sytuacji jest miasteczko Bucza niedaleko Kijowa. Trwa bezlitosne ostrzeliwanie osiedli miasteczka. Ukraińcy próbują nie dopuścić do okrążenia Kijowa. Zaciekła obrona trwa w Czernichowie i Charkowie. Wielki dramat Mariupolu sytuacja jest katastrofalna. Rosjanie wciąż ostrzeliwują miasto. Mieszkańcy miasta nie mają wody pitnej, gazu i światła.

SKARGA.COM