Ale i też chwalą !

Witam.

Droga redakcjo.

Prawie dwa lata temu w jednym z Wrocławskich sklepów sieci Lidl zakupiłem stację lutowniczą firmy „Parkside”. Do zakupu skłoniła mnie korzystna cena jak i solidny oraz praktyczny wygląd sprzętu lutowniczego.

Niestety urządzenie po jakimś czasie zaczęło wykazywać oznaki braku grzania, co jest jego podstawą pracy i postanowiłem zareklamować ową stację bezpośrednio w miejscu gdzie ją zakupiłem.

Martwił mnie fakt, iż zostanę na jakiś czas bez urządzenia potrzebnego mi do prac domowych, a ponadto od czasu zakupu minęło prawie dwa lata i reklamacja sprzętu mogłaby budzić podejrzenia, co do zasadności reklamacji.

lutownica

W punkcie kasowym jednak pracownik sieci, co prawda nie odmówił przyjęcia towaru ale polecił mi skorzystać z infolinii telefonicznej zamieszczonej w instrukcji obsługi sprzętu gdyż taka forma reklamacji może być dla mnie najszybsza i najwygodniejsza. Tak też się okazało. Postanowiłem skorzystać z infolinii sieci handlowej gdzie to zostałem przekierowany do serwisu a następnie drogą meilową jeszcze tego samego dnia ustaliliśmy szczegóły rozwiązania reklamacji, co w ostatecznym rezultacie doprowadziło do wysłania kurierem nowej stacji  lutującej pod wskazany przeze mnie adres i bez ponoszenia przeze mnie żadnych kosztów, dodam, iż paczka przyszła do mnie aż z Niemiec.

Uważam, iż zwykle z pomocy mediów korzystamy kiedy chcemy nagłośnić bulwersujące i niesprawiedliwe dla nas sprawy, to w tym przypadku postanowiłem zwrócić się do Skargi.com z pochwałą  dla sieci Lidl, która  sprzedając mi produkt wzięła za niego pełną odpowiedzialność na cały okres gwarancji, a w sytuacji awaryjnej wywiązała się z tego ponad moje najśmielsze przypuszczenia.

 

(Imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

 

Naszą redakcję cieszą od Państwa takie listy, zwłaszcza, że chcielibyśmy wspólnie z czytelnikami nagradzać  podziękowaniami nie tylko instytucje czy podmioty gospodarcze ale także i ich pracowników. Z naszych obserwacji wynika, iż to właśnie instytucje handlowe potrafią stanąć na wysokości zadania w trosce o klienta i dość szybko wyjaśniać oraz łagodzić sporne sprawy.

Do naszej czołówki pozytywnie załatwionych spraw należy także sieć sklepów PEPCO.

SKARGA.COM

Zawsze czekamy na Państwa sprawy poprzez zakładkę kontakt lub bezpośrednio pod dyżurnym telefonem: 533 666 911.